Ar ši svetainė yra kultas?

TEMOS: Šios svetainės tikslas nėra sunaikinti žmonių palaikymo ratą ir vietoj jo sukurti kitą – ši svetainė neturi savo organizacijos – pusiausvyra prieš ekstremizmą – žodžiu „kultas“ dažnai piktnaudžiaujama, klijuojant žmonėms stereotipus – žmonės užsidirbinėjo pinigus atprogramuodami kitus – Ar Jėzus buvo kulto lyderis? – Šiandien Jėzus būtų išvadintas pavojingo kulto lyderiu – organizacijos, klijuojančios kitiems kulto etiketę, dažnai pačios elgiasi kaip kultai – kulto charakteristikos – pusiausvyra ir ekstremizmas

Klausimas: Sveikas, Kimai. Skaitau tavo svetainę jau keletą mėnesių, ir man ji yra labai įdomi, randu joje daug naudingų žinių. Patalpinau puslapio „Keturios mirtinai pavojingos krikščionybės prielaidos“ nuorodą į forumą, kuriame lankausi, ir gavau štai tokį atsakymą iš vieno šio forumo lankytojų.

Prieš daugelį metų buvau narys krikščioniškoje grupėje, kuri praktikavo kulto pagrindu sudarytas smegenų plovimo technikas. Nors grupės teologija buvo krikščioniška, jos praktikos tikrai nebuvo krikščioniškos. Turėdamas šią patirtį, galiu pasakyti, kad šios svetainės tikslas yra aiškus kaip dieną. Jos paskirtis yra įtraukti krikščionybei prijaučiančius žmones.

Kultinės iniciacijos technika yra dviejų žingsnių procesas:

Sugriaukite asmens dabartinį palaikymo ratą. Įtikinkite juos, kad jų šeima, ar vietinė tikinčių krikščionių bendruomenė yra tamsuoliška, sugedusi arba nepakankamai šventa. Kai asmuo tuo patikės, pereikite prie antrojo žingsnio.

Suteikite asmeniui naują palaikymo ratą. Apsupkite jį meile ir palaikymu. Atskleiskite jiems ypatingus „tikruosius apreiškimus,“ prieinamus tik tiems, kurie yra šioje grupėje. Skatinkite puikybės jausmą tikinčiuose šiais naujais apreiškimais. Juk dabar asmuo yra „ypatingas.“

Būtent tą ir daro ši svetainė. Jie mėgina atskirti žmones nuo tikinčiųjų bendruomenės, nes ji esą nėra pakankamai gera, ir pateikia paties Jėzaus šiandien kalbamus žodžius!

Ir jie cituoja eilutes iš Biblijos? Na tai kas? Net ir Šėtonas citavo šventraščius Jėzui.

Jeigu iš tiesų norite sužinoti apie krikščionybę iš interneto, siūlyčiau jums apsilankyti Krikščionių Apologetikų Išteklių svetainėje. Manau ši svetainė pateikia gerą įvadą į krikščionybę. Ir jie nemėgins atskirti jūsų nuo vietinės jūsų bažnyčios. Ar jūsų šeimos. Atsiprašau, kad turiu jums taip nuvilti, bet ši svetainė aiškiai praktikuoja kultu paremtas technikas.“

Man smalsu, ką tu į tai atsakytum. Jeigu negali atsakyti į tai savo svetainėje, būčiau dėkingas, jeigu galėtum atsakyti man asmeniškai apie šį laišką. Labai tau dėkoju.

Atsakymas iš Kim Michaels:

Mielas GS, tiesiogiai šiam asmeniui nieko į tai neatsakyčiau, nes yra akivaizdu, kad jis/ji nėra atviras dvasiniams mokymams, išeinantiems už jo/jos dabartinių įsitikinimų ribų. Nelaikau savo pašaukimu dirbti su žmonėmis, kurie nėra atviri naujiems mokymams. Laikau savo darbu teikti informaciją atvirą protą turintiems žmonėms. Neturiu jokių problemų su žmonėmis, kurie nesutinka su mano perduodama informacija. Jeigu kažkam ši svetainė neatrodo esanti naudinga arba jis su ja nesutinka, tuomet gerbiu šio žmogaus laisvą valią ir tikiuosi, kad galėsime taikiai išsiskirti.

Kitaip tariant, mano darbas nėra traukti žmones iš jų dabartinio „palaikymo rato.“ Mano darbas yra duoti informaciją tiems, kurie jaučia, jog jų dabartinis palaikymo ratas nebetenkina jų dvasinių poreikių. Mano darbas taip pat nėra teikti žmonėms naują palaikymo ratą, kurį kontroliuočiau. Aš netgi neturiu organizacijos, ir palieku patiems lankytojams spręsti, ką jie darys su mano perduotais mokymais.

Kulto temą studijavau daugelį metų ir asmeniškai priėjau išvados, kad esminis klausimas yra pusiausvyra prieš ekstremizmą. Organizacija, kurioje pasireiškia kultinės charakteristikos, paprastai yra tokia, kurios nariai pasidarė dvasiškai išsibalansavę, todėl jie laikosi ekstremistinių pažiūrų (juodai baltos mąstysenos) ir jų požiūris yra šiek tiek fanatiškas. Ši svetainė nuolatos pabrėžia būtinybę nesivelti į dualistinio proto reliatyvius kraštutinumus ir į viską žiūrėti iš subalansuotos perspektyvos. Akivaizdu, jog šis žmogus nesugebėjo to matyti, ir galėtumėte užduoti klausimą kodėl?

Kalbant apie kultus, manau jums reikėtų žinoti, kaip žodis „kultas“ buvo naudojamas ir kaip juo buvo piktnaudžiaujama per pastaruosius keletą dešimtmečių. Jums reikėtų žinoti, kad nėra vieno, oficialaus šio žodžio apibrėžimo, ir daugelis organizacijų turi savas šio žodžio interpretacijas, kuriomis naudojasi, klijuodamos stereotipus kitų organizacijų nariams. Tad, kai kas nors panaudoja žodį „kultas,“ visada turėtumėte atidžiai pažvelgti, iš kur kilęs yra šis žmogus ir kokia yra jo motyvacija. Manau kiekvienas, atlikęs nedidelį tyrimą ir peržvelgęs kai kurias organizacijas, kurios aštuntajame ir devintajame dešimtmečiuose naudojosi žodžiu kultas, atras, kad bent keletas iš šių organizacijų naudojosi šiuo žodžiu su atvira neapykanta kitiems, tuo būdu parodydamos aiškų religinės tolerancijos trūkumą ir polinkį į ekstremizmą.

Vienas iš šio žodžio naudojimo pavyzdžių, yra tai, kaip kai kurios fundamentalistinės ir krikščionių evangelikų bažnyčios klijavo šį žodį bet kuriai bažnyčiai, nesutinkančiai su jų pažodine Biblijos interpretacija. Kai kurios iš šių grupių atvirai įvardijo katalikų bažnyčią ir vyraujančias liuteronų bažnyčias kaip kultus. Kai kurios iš jų induizmą, islamą ir budizmą taip pat laiko kultais. Žinoma, viskas, kas priskiriama Naujajam Amžiui, taip pat automatiškai yra laikoma destruktyviu kultu.

Taip pat turite žinoti, kad aštuntajame dešimtmetyje ir devintojo dešimtmečio pradžioje atsirado keletas žmonių grupių, kurios pasinaudojo žiniasklaidos sukelta karštlige apie kultus (kurią paskatino Džounstouno, Dangiškųjų Vartų ir Dovydiečių atšakos skandalai), kad užsidirbtų pinigų, per jėgą grobdami ir „atprogramuodami“ nemažą skaičių tariamų kultų narių. Idėja buvo tokia, kad, kadangi kultai tariamai naudoja smegenų plovimo technikas, yra pateisinama grobti kulto narius ir plauti jiems smegenis priešingai, kad tai padėtų jiems ištrūkti iš kulto sukurto proto kalėjimo. Sakoma, kad kai kurie žmonės iš to užsidirbo didelius pinigus, tačiau šią praktiką galiausiai sustabdė teismai, daugelį „deprogramuotojų“ nuteisę už pagrobinėjimus.

Aš asmeniškai pažįstų asmenį, užaugusį žydų šeimoje, kurio tėvai pasamdė deprogramuotojus ištraukti jį iš krikščionių religijos, prie kurios jis prisijungė. Nereikia nė sakyti, kad ši deprogramavimo karštligė paliko gilias žaizdas daugybėje į tai įsivėlusių šeimų. Kaip jaustumėtės, jeigu jūsų tėvai pasamdytų žmones, kurie jus pagrobtų ir agresyviai mėgintų sunaikinti jūsų religinius įsitikinimus?

Sekantis dalykas, kurį pasakyčiau, yra tai, kad galite paimti šio žmogaus pateiktus kulto praktikų apibūdinimus ir pritaikyti juos Jėzui. Štai šie apibūdinimai:

Sugriaukite asmens dabartinį palaikymo ratą. Įtikinkite juos, kad jų šeima, ar vietinė tikinčių krikščionių bendruomenė yra tamsuoliška, sugedusi arba nepakankamai šventa. Kai asmuo tuo patikės, pereikite prie antrojo žingsnio.

Suteikite asmeniui naują palaikymo ratą. Apsupkite jį meile ir palaikymu. Atskleiskite jiems ypatingus „tikruosius apreiškimus,“ prieinamus tik tiems, kurie yra šioje grupėje. Skatinkite puikybės jausmą tikinčiuose šiais naujais apreiškimais. Juk dabar asmuo yra „ypatingas.“

Jėzus atitiko visus šiuos kriterijus. Jis sakė žmonėms viską palikti ir sekti juo ir aiškiai davė ypatingus apreiškimus savo mokiniams. Galėčiau pateikti jums daugybę tai rodančių citatų iš Biblijos, bet štai tik keletas iš jų.

Žmonių palaikymo rato sugriovimas: „Jei kas ateina pas mane ir nelaiko neapykantoje savo tėvo, motinos, žmonos, vaikų, brolių, seserų ir net savo gyvybės, – negali būti mano mokinys.“ (Luko 14,26)

Ypatingų apreiškimų savo pasekėjams davimas: „Be palyginimų Jis jiems nekalbėdavo, bet kai pasilikdavo vienas su savo mokiniais, viską jiems išaiškindavo.“ (Morkaus 4,34)

Esmė ta, kad tai yra labai platus kulto apibrėžimas, kurį galite pritaikyti bet kuriai naujai religijai. Jėzaus misija buvo patraukti žmones nuo korumpuotų rašto aiškintojų ir fariziejų praktikų, ir jis taip pat atėjo žmonėms duoti naują dvasinį mokymą. Tad iš tiesų, jis turėjo kreiptis į tuos, kurie buvo pasiruošę palikti savo „palaikymo ratą“ ir tapti naujo judėjimo dalimi. Tik pažvelkite, kaip su Jėzumi elgėsi tradicinį tikėjimą išpažinę žmonės, anų laikų fundamentalistai. Ar jums dar kyla abejonių, kad Jėzų jie būtų įvardinę kaip labai pavojingą kulto lyderį, jeigu ši terminologija būtų buvusi naudojama anais laikais?

Tad galėtume pasvarstyti, kas nutinka su žmonėmis, tikinčiais aukščiau pateiktu kulto apibrėžimu. Akivaizdu, jog jie bijotų palikti savo dabartinę religiją. O jeigu ši religija buvo iškraipyta – kaip buvo iškraipytos dauguma praeities religijų – ir dabar skelbia žmonių sukurtą interpretaciją, kuri nepadės žmonėms laimėti savo išganymo? Nepamirškite, kad Jėzus sakė, jog, jeigu mūsų teisumas nepranoks rašto aiškintojų ir fariziejų teisumo, negalėsime patekti į dangų (Mato 5,20). Argi šiuolaikiniai rašto aiškintojai ir fariziejai nemėgina baime priversti žmones pasilikti savo kontroliuojamoje religijoje, kaip Jėzus paaiškina savo mokyme?

Pastebėjau, kad, jeigu pažvelgsite į kai kurias iš grupių, besinaudojančių kulto terminu, pamatysite, kad paprastai kulto apibūdinimą jos atitinka netgi geriau, nei jų kaltinamos organizacijos. Pavyzdžiui, daugelis fundamentalistinių bažnyčių tiki, jog jų pareiga yra išgelbėti žmones nuo netikrų religijų, kurios, jų manymu, iš tiesų yra visos kitos religijos, išskyrus jų fundamentalistinę bažnyčią. Todėl jie užsiima labai agresyvia evangelizacija, mėgindami sugriauti žmonių dabartinį palaikymo ratą ir suteikti jiems naują tikrų tikinčiųjų palaikymo ratą.

Jie taip pat atitinka kitas dvi kulto charakteristikas, kurių šis žmogus nepaminėjo: jos ragina savo narius izoliuoti save nuo kitų ir stengiasi labai suvaržyti žmonėms galimybę palikti jų organizaciją. Dauguma kultų turi labai aiškiai nubrėžtas ribas, kurių paskirtis yra sutrukdyti žmonėms palikti jų kultą, tai pamini net ir šis žmogus: „Ir jie nemėgins atskirti jūsų nuo vietinės jūsų bažnyčios. Ar jūsų šeimos.“ Jis/ji taip pat kalba, kaip yra svarbu nepalikti „tikinčiųjų bendruomenės.“

Radau sąrašą, kuriame išvardijamos dažniausiai pasitaikančios kultus apibūdinančios charakteristikos ir pritaikiau tas charakteristikas šiai svetainei:

Apokaliptiniai įsitikinimai: Mokymai labai koncentruojasi į artėjančią pasaulio pabaigą ir didelį mūšį tarp gėrio ir blogio.

Šioje svetainėje yra labai aiškiai pasakyta, kad pasaulis nesibaigs. Joje iš tiesų kalbama apie gėrio ir blogio kovą, tačiau jame mokoma, kad žmonės gali transcenduoti dualistinį mąstymą ir epinį mąstymą. Ši svetainė labai aiškiai pabrėžia būtinybę vengti baimės ir disbalanso, ir jos dėmesys yra nukreiptas į tai, kaip galėtume atnešti geresnį amžių į šią Žemę.

Elitizmas: Grupė tikisi vaidinti pagrindinę, elitinę rolę laikų pabaigoje.

Ši svetainė nekalba apie laikų pabaigą. Ji neturi aiškiai apibrėžtos tikinčiųjų grupės. Joje sakoma, kad visi dvasingi žmonės – iš įvairiausių, tiek tradicinių, tiek naujų religijų – vaidins rolę geresnio amžiaus atnešime. Joje neteigiama, kad ši svetainė išgelbės pasaulį.

Charizmatiškas vadas: Grupei vadovauja vienas vyriškos giminės charizmatiškas vadas.

Aš esu vyras, tačiau nelaikau savęs vadu ir manau, paprastai stengiuosi likti nepastebimas. Be to, kieno aš būčiau vadas, kur šios svetainės nariai?

Kontrolė: Vadas viešpatauja savo nariams, artimai kontroliuodamas juos fiziškai, seksualiai ir emociškai.

Vėlgi, neįmanoma viešpatauti nariams, kurie neegzistuoja.

Socialinis atsiskyrimas: Jie yra nedidelė religinė grupė, o ne pripažinta denominacija.

Tai iš tiesų tinka šiai svetainei – ir bet kuriam naujam dvasiniam judėjimui, tame tarpe ir ankstyvajai krikščionybei. Tačiau ar iš tiesų šios svetainės lankytojai sudaro organizuotą ir vienalytę grupę?

Izoliuota bendruomenė: Grupė (ar bent jau pagrindiniai nariai) gyvena kartu, tam tikslui sukurtoje bendruomenėje, kuri yra izoliuota nuo likusios visuomenės dalies.

Nematau nei bendruomenės nei izoliacijos. Vietoj to, ši svetainė aiškiai sako, kad žmonės turėtų labiau nei šios svetainės mokymų klausytis savo vidinio balso ir nepasikliauti jokių organizacijų vadais. Ji neragina žmonių izoliuotis, bet ragina juos studijuoti viską, kieno studijavimui jie gauna impulsą iš vidaus. Joje taip pat yra kalbama apie tai, kaip yra svarbu, kad žmonės aktyviai dalyvautų visuomenėje ir neštų dvasingumą į visus savo gyvenimo aspektus.

Paranoja: Grupėje egzistuoja ekstremali paranoja; Jie tiki esantys pavojuje, ir kad juos nuolat stebi bei persekioja vyriausybė ar kiti ne grupėje esantys žmonės.

Aš asmeniškai nesijaučiu persekiojamas, nors ir gaunu daug negatyvių elektroninių laiškų nuo tam tikrų krikščionių. Vėlgi, nesu sukūręs jokios narių grupės.

Mes ir jie: Žmonės, kurie yra „išorėje“ yra laikomi blogio įsikūnijimu. Informacija ir kontaktai su ne grupėje esančiais žmonėmis yra labai griežtai ribojami.

Nematau šioje svetainėje „mes ir jie“ mentaliteto. Nerandu mėginimų trukdyti žmonėms lankytis kitose svetainėse ir labai abejoju, kad iš viso būtų įmanoma kontroliuoti žmones per svetainę.

Ginklai: Grupė kaupia ginklus, nuodus arba masinio naikinimo ginklus. Jie gali statytis gynybinius įtvirtinimus.

Neturiu ginklų.

Teologija: Jie laikosi tam tikros krikščioniškos teologijos formos (arba tarpinio varianto, kuriame krikščionybė yra suliejama su kita religija), su dideliais ir unikaliais nukrypimais nuo tradicinio tikėjimo, į ką paprastai įeina tikėjimas laikų pabaigos pranašyste.

Manau, būtų galima teigti, kad ši svetainė naudoja krikščionišką teologiją. Ji iš tiesų sulieja krikščionybę su kitomis religijomis. Yra didelių nukrypimų nuo tradicinių tikėjimų. Tačiau nėra laikų pabaigos pranašystės.

Kaip sakiau prieš tai, manau esminis klausimas yra pusiausvyros klausimas. Kai kurios dvasinės/religinės organizacijos turi labai aiškiai apibrėžtą, baime paremtą „mes ir jie“ kultūrą, dėl kurios žmonėms palikti šią organizaciją yra labai didelė trauma. Ši svetainė neturi organizacijos, ir nėra jokios aiškiai apibrėžtos narystės. Šios svetainės mokymuose daug kalbama apie baimės transcendavimą ir pusiausvyros siekimą, žmonės yra raginami į kitus žmones žiūrėti su meile, ir nematau, kad žmonėms būtų sudaromos kokios nors kliūtys palikti šią svetainę ir studijuoti kitus mokymus.

Man labai sunkiai sekasi suprasti, kaip informacija, kuri yra pateikiama šioje svetainėje – kurioje žmonės turi pasirinkti lankytis, kurioje jie gali lankytis anonimiškai ir kurią gali palikti bet kuriuo metu – galėtų būti laikoma kultu, bet turbūt neturėčiau stebėtis dėl jokių kaltinimų.

Galiausiai, norėčiau jums pateikti savo asmeninį kulto apibrėžimą. Tai yra organizacija, kuri verčia savo narius tiek daug dėmesio skirti krislui kitų organizacijų narių akyse, jog jie visiškai nepastebi rąsto savojoje. Tad ne, nemėginu įkurti kulto.

Versta iš www.ascendedmasteranswers.com

Visos teisės saugomos © 2005 Kim Michaels